Andrzej Halicki
13 czerwca 2017

Beata Kempa kadrową policji?

„Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że tej sprawy nie zostawimy, wiemy, że tych decyzji i tych aktywności było wiele” – powiedział podczas konferencji prasowej Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

„Bardzo twardo oczekujemy i żądamy zwolnienia minister Kempy przez premier Szydło i pełnej informacji na następnym posiedzeniu Sejmu o anomaliach, wynaturzeniach i patologiach, do których doprowadziły rządy PiS w policji i państwie” – podkreślił przewodniczący.

Należy zbadać czy wizyta Beaty Kempy na komendzie policji w Oleśnicy mogła mieć wpływ na przebieg postępowania w sprawie śmierci Igora Stachowiaka na wrocławskim komisariacie. Grzegorz Schetyna oczekuje informacji czy minister Kempa: „informowała, czy przewoziła informacje z narady, która odbyła się na Nowogrodzkiej w tym dniu, czy rozmawiała o awansach kadrowych, czy też, jak mówią niektórzy, przygotowywała funkcjonariuszy do postępowania wyjaśniającego i kontrolującego, które w policji istnieje”.

 

Andrzej Halicki poinformował z kolei, że Platforma Obywatelska ma wiele sygnałów, że „zdarzenia patologiczne” mają miejsce także w innych miastach. „Dlatego apelujemy o to, żeby zgłaszać się do naszych parlamentarzystów, a także pod wskazane w środę adresy we wszystkich regionach, by przerwać zmowę milczenia, ale także by odsłonić to, co jest elementem naruszającym każdą służbę, kiedy awanse polityczne, zastępuje awanse osób doświadczonych, merytorycznych” – powiedział poseł Halicki. „Sprawa Igora Stachowiaka – ten mord tuszowany przecież przez rok, nie byłyby możliwy gdyby nie parasol ochronny” – zaznaczył.

We wtorek Platforma Obywatelska przedstawi nazwiska parlamentarzystów, którzy będą koordynować aktywności Biura Interwencji Obywatelskich w województwach i powiatach.

Podczas konferencji poruszono także temat wydarzeń, które miały miejsce 10 czerwca na Krakowskim Przedmieściu podczas 86. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej.

W kontekście skandalicznego potraktowania przez policję pokojowo protestujących przeciwko organizowanej przez PiS miesięcznicy smoleńskiej, Platforma Obywatelska zapowiedziała złożenie projektu nowelizacji Prawa o zgromadzeniach. Andrzej Halicki zadeklarował, że „jeszcze raz zgłosimy ustawę o zgromadzeniach w pełni respektującą wolności, która została przez PiS ograniczona. Na poprzedniej sesji Sejmu nasz wniosek o przywrócenie ustawy o zgromadzeniach, w dotychczasowym brzmieniu, został wyrzucony do kosza. Ponowimy jeszcze raz ten wniosek i złożymy raz jeszcze”.

„Platforma będzie wspierać tych wszystkich, którzy są ofiarami złej ustawy wprowadzonej przez PiS, ustawy, która ogranicza wolności zgromadzeń. Każdy z tych, którzy są poddani represyjnej działalności państwa PiS i rządów PiS, i działalności ministra spraw wewnętrznych Mariusza Błaszczaka, czy innych ministrów mogą liczyć na wsparcie PO” – poinformował Grzegorz Schetyna.

„Nie po to w latach 80. Walczyliśmy o wolność zgromadzeń – to był jeden z kluczowych postulatów o wolną, suwerenną Polskę, a dzisiaj ta wolność jest ograniczona” – dodał przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

wł/pap