Andrzej Halicki
24 lipca 2017

Presja ma sens! Prezydent nie podpisze ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym [WIDEO]

„Dwa weta prezydenckie to nie trzy. Liczymy, że także w kwestii ustawy o sądach powszechnych trzecie weto powinno być konsekwencją tego, co spowodowało ogłoszenie dwóch pierwszych” – powiedział po decyzji prezydenta na konferencji prasowej w Sejmie poseł Andrzej Halicki. Podkreślił jednocześnie, że prezydent nie wykazał podobnej determinacji w sprawie uchwalanych wcześniej ustaw dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. „Bylibyśmy w trochę lepszej rzeczywistości” – zaznaczył poseł.

Mariusz Witczak przekonywał, że „tylko trzecie weto pozwoli na zachowanie niezależności sądów w Polsce. Z tego względu gorący apel o to, by jednak prezydent zdecydował się zawetować tę trzecią ustawę”.Posłowie Platformy Obywatelskiej podziękowali protestującym od ponad tygodnia w całym kraju i za granicą Polakom. „Chcielibyśmy bardzo serdecznie i gorąco podziękować tysiącom bezimiennych Polaków, którzy zmienili swoje plany wakacyjne, którzy dzień w dzień – rano, w południe, wieczorem przychodzili pod sądy rejonowe, przychodzili także w różne miejsca w dużych miastach, wyrażając swój sprzeciw dla ograniczania praw obywatelskich, dla zawłaszczania przez jedną partię tej przestrzeni, która powinna być niezawisłą i niezależną” – mówił Andrzej Halicki.

 

Poseł Halicki zauważył przy tym rolę Zofii Romaszewskiej, z którą konsultował się przy podejmowaniu decyzji o wetach prezydent Andrzej Duda.

Poseł Witczak zaznaczył natomiast, że protestujący Polacy „udaremnili Jarosławowi Kaczyńskiemu zamach stanu. To jest klęska Jarosława Kaczyńskiego; Jarosław Kaczyński się skompromitował, przepychał kolanem, wbrew woli narodu, do którego tak bardzo często i tak bardzo chętnie chce się odwoływać, fundamentalną dla ustroju Polski sprawę. Został skarcony bardzo mocno” – powiedział Mariusz Witczak.

Jak przypomniał poseł, „prezydent Andrzej Duda zachowywał się do tej pory jak funkcjonariusz partyjny. Ale myślę, że determinacja Polaków w tym momencie jednak tę wajchę przekręciła, bo takiego oporu społecznego prezydent chyba wcześniej nie widział, łącznie z wizytą obywateli w miejscu, w którym odpoczywał”.

Posłowie Platformy Obywatelskiej zaapelowali także o czujność Polaków, ponieważ pomimo decyzji o dwóch prezydenckich wetach, „na niezawisłość sądów Jarosław Kaczyński będzie jeszcze nie raz się chciał zamachnąć. Tak, że czujność – i obywateli i czujność nasza polityczna musi tutaj być bardzo wzmożona, bo idzie tutaj o wolność i o demokrację” – wskazywał Mariusz Witczak.

wł/pap