6 października 2014

„Szerokopasmowe Pomorskie” – kolejny projekt budowy regionalnej sieci szerokopasmowej ukończony

6 października zakończono kolejny projekt budowy regionalnej sieci szerokopasmowej – „Szerokopasmowe Pomorskie”. Dzięki niemu w ciągu 3 lat wybudowano światłowodową sieć o długości 1818 km. Powstało 220 zupełnie nowych punktów dostępowych, a 33 obiekty – dzięki doprowadzeniu sieci światłowodowej – uzyskały możliwość dostarczania usług szerokopasmowych, czyli internetu o przepływnościach powyżej 30 Mb\s.

„Przed nami Narodowy Plan Szerokopasmowy, który obejmie całą Polskę, a dziś jesteśmy w miejscu, gdzie jedna z części tego planu została wykonana” – powiedział Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji podczas Konferencji „Szerokopasmowe Pomorskie” w Gdańsku.

Minister podkreślił również ogromną rangę tego kolejnego etapu, jakim jest tzw. ostatnia mila – „Jest to kolejne wyzwanie na niższym szczeblu samorządu. Stąd mój apel do samorządowców, by byli tak odważni jak marszałek województwa pomorskiego” – mówił. „Oby oczekiwania mieszkańców się spełniły i już wkrótce mogli oni korzystać z internetu szerokopasmowego” – dodał szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Minister Andrzej Halicki podczas rozmowy dla rozgłośni Radio Gdańsk pochwali województwo za budowę sieci szerokopasmowego Internetu.

– To pierwszy etap budowy tzw. szkieletu, bez którego nie da się zapewnić dostępu Internetu w domu. W województwie pomorskim sieć jest ogromna, ma 2 tysiące 700 kilometrów. W innych województwach postęp zaawansowania prac pozostawia wiele do życzenia, gdzieniegdzie nie wbito jeszcze łopaty, mimo że program realizowany jest od 2011 roku. Chciałbym, żeby w 2015 roku sieć pokryła cały kraj. Łącznie żeby to było nawet 45 tysięcy km, mówił minister Andrzej Halicki.

 

 

Źródło:
mac.gov.pl

radiogdansk.pl

 

« Powrót