30 grudnia 2010

Andrzej Halicki i Ruprecht Polenz o wydarzeniach na Białorusi

Wspólną deklarację ws. wydarzeń na Białorusi przygotowali przewodniczący komisji spraw zagranicznych Sejmu Andrzej Halicki oraz Bundestagu Ruprecht Polenz. Apelują w niej m.in. o zwołanie specjalnego posiedzenia Rady Unii Europejskiej w tej sprawie.

Halicki i Polenz ocenili, że wydarzenia na Białorusi, do których doszło po ostatnich wyborach prezydenckich, „wykazują całkowity brak poszanowania dla wspólnych europejskich zasad i standardów ze strony rządu prezydenta Łukaszenki”. „Dlatego wymagają one wyraźnej i szybkiej odpowiedzi wszystkich tych, którzy są i czują się odpowiedzialni za zapewnienie ich ochrony i poszanowania” – napisali szefowie komisji spraw zagranicznych Sejmu i Bundestagu.

Zaapelowali do szefów dyplomacji krajów członkowskich Unii Europejskiej o zwołanie specjalnego posiedzenia Rady UE „w celu omówienia sytuacji na Białorusi i uzgodnienia stosownych kroków”. „Niemcy i Polska, ewentualnie wraz ze Szwecją i państwami bałtyckimi, powinny podjąć inicjatywę w tym zakresie” – czytamy w dokumencie.

Deklaracja zostanie wysłana w najbliższym czasie do szefów resortów spraw zagranicznych oraz szefów komisji spraw zagranicznych wszystkich krajów członkowskich UE. „Za pośrednictwem parlamentarzystów liczymy też na pewną presję, jeżeli chodzi o społeczeństwa krajów członkowskich UE” – powiedział Halicki na konferencji prasowej w Sejmie.

czytaj całość: wiadomości.onet.pl

« Powrót