Życiorys

Andrzej Halicki urodził się 26 listopada 1961 roku w Warszawie. Ukończył studia na wydziale Handlu Wewnętrznego SGPiS (współcześnie SGH) w dziedzinie ekonomiki transportu lotniczego. W trakcie studiów w latach 1986-89 był członkiem podziemnych, międzyuczelnianych i krajowych władz Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz liderem NZS na SGPiS.

Po ukończeniu studiów w latach 1990-92 pełnił funkcję rzecznika prasowego oraz członka władz krajowych Kongresu Liberalno-Demokratycznego (m.in. za czasów premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego). Podczas I kadencji Sejmu był rzecznikiem prasowym Klubu Parlamentarnego KLD.

Halicki na początku lat dziewięćdziesiątych był szefem działu spraw publicznych, a następnie dyrektorem w amerykańskiej agencji Burson-Marsteller. W 1993 pełnił funkcję doradcy ministra przekształceń własnościowych, a rok później był rzecznikiem Programu Powszechnej Prywatyzacji. Był także członkiem Rady Krajowej Unii Wolności.

Od 1996 r. prowadził, stworzoną przez siebie agencję GGK Public Relations (działającą w ramach międzynarodowej agencji Lowe GGK, należącej do największej światowej sieci reklamowej IPG (InterPublic Group of Companies). W 2007 roku rozstał się z firmą zostając posłem zawodowym.

Do Platformy Obywatelskiej należy od 2001 roku. W latach 2009-2010 pełnił funkcję rzecznika prasowego klubu parlamentarnego PO RP. W maju 2010 roku został Przewodniczącym PO na Mazowszu, a w październiku 2013 roku został ponownie wybrany na to stanowisko. Jest członkiem władz krajowych PO.

10 stycznia 2007 został zaprzysiężony na posła V kadencji z ramienia PO. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskał mandat poselski. W latach 2009-2010 pełnił funkcję Przewodniczącego Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

W 2011 po zdobyciu ponad 40 tys. głosów, został posłem VII kadencji Sejmu RP. Był przewodniczącym Sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej oraz członkiem Komisji Spraw Zagranicznych.

W styczniu 2012 roku został Wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Rady Europy.

Od 22 września 2014 roku do 16 listopada 2015 Andrzej Halicki pełnił funkcję ministra administracji i cyfryzacji.

25 października 2015 roku został ponownie wybrany na posła na Sejm RP. Mandat uzyskał z okręgu nr 19 – Warszawa.

26 maja 2019 uzyskał do Parlamentu Europejskiego.

Jego pasją są podróże oraz sport, w szczególności piłka nożna i koszykówka, które to sporty uprawia regularnie. Jest także wieloletnim kibicem piłkarskim. Od ponad czterdziestu lat wiernie kibicuje stołecznej Legii Warszawa. Ponadto wraz z żoną prowadzi hodowlę dogów niemieckich, które zajmują ważne miejsce w rodzinie Państwa Halickich. Zyskały uznanie na wielu międzynarodowych wystawach psów rasowych. Andrzej Halicki jest także pasjonatem nurkowania.


« Powrót