21 grudnia 2010

Andrzej Halicki o sytuacji na Białorusi

21 grudnia Andrzej Halicki Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych oraz członkowie Prezydium komisji Robert Tyszkiewicz i Karol Karski na wspólnej konferencji prasowej potępili sytuację na Białorusi i zażądali od jej władz zaprzestania stosowania przemocy wobec opozycji. W swoim stanowisku posłowie zaapelowali też o stanowczą reakcję Polski i UE w tej sprawie.

W imieniu Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP pragniemy wyrazić nasze najgłębsze oburzenie i stanowcze potępienie wobec pobicia i uwięzienia uczestników manifestacji na ulicach Mińska. Aresztowania kandydatów na urząd prezydenta Białorusi i przeprowadzenie rewizji w ich sztabach wyborczych należy ocenić jako urągające nie tylko normom demokratycznym, lecz także zasadom cywilizowanego świata – czytamy w stanowisku komisji.

Białoruska opozycja zakwestionowała wyniki niedzielnych wyborów prezydenckich, w których Alaksandr Łukaszenka zdobył niemal 80 proc. głosów. Siedmiu opozycyjnych kandydatów zatrzymano w nocy z niedzieli na poniedziałek po rozpędzeniu przez białoruską milicję wielotysięcznej manifestacji, która odbyła się po wyborach w Mińsku.

czytaj więcej: wiadomosci.onet.pl

« Powrót