23 lutego 2011

Centrum Dialogu Polsko-Rosyjskiego

23 lutego podczas konferencji prasowej, szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Andrzej Halicki wyraził, że ma nadzieję, iż wszystkie kluby parlamentarne poprą projekt ustawy o Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Głosowanie nad tym projektem ma się odbyć na trwającym posiedzeniu Sejmu.

Centra Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia mają powstać w Warszawie i w Moskwie. List intencyjny w tej sprawie podpisano 6 grudnia podczas wizyty w Polsce prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Z inicjatywą powołania Centrum wystąpiła Polsko-Rosyjska Grupa do spraw Trudnych.

– Mam nadzieję, że przyjmiemy tę ustawę przy akceptacji wszystkich klubów i sił politycznych – powiedział Halicki na środowej konferencji prasowej w Sejmie. Namawiał również do lektury książki „Białe plamy, czarne plamy” (pod redakcją naukową przewodniczących Grupy ds. Trudnych – Adama Rotfelda i Anatolija Torkunowa).

Halicki poinformował też, że, podczas poniedziałkowego spotkania w Kaliningradzie członków Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu, rosyjskiej Dumy Państwowej i niemieckiego Bundestagu, zgłosił pomysł, by nakręcić filmy dokumentalne, które dotyczyłyby stosunków polsko-rosyjskich i były emitowane zarówno w Polsce, jak i w Rosji. Inicjatywa ta, dodał Halicki, spotkała się z „bardzo pozytywnym” przyjęciem strony rosyjskiej. Filmy te miałyby upowszechniać tematykę relacji Polska-Rosja w dobie cywilizacji obrazkowej – przekonywał poseł PO. Centra Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w obu krajach mają dysponować budżetami po około 1 mln euro.

Celem ich działalności ma być m.in. inicjowanie, wspieranie i podejmowanie działań na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich. Zadaniem Centrów ma być prowadzenie badań naukowych, działalności wydawniczej, upowszechnienie wiedzy o stosunkach polsko-rosyjskich, historii, kulturze i dziedzictwie obu narodów. Poseł Andrzej Halicki wyraził nadzieję, że obie placówki zaczną funkcjonować jeszcze w tym roku.

źródło: PAP

« Powrót