13 lipca 2009

Farfał nadal szefem TVP

Krajowy Rejestr Sądowy nie uwzględnił wniosku Sławomira Siwka o wpisanie go jako pełniącego obowiązki prezesa Telewizji Polskiej. KRS stanął na stanowisku, że podjęte 3 lipca uchwały Rady Nadzorczej TVP nominujące Siwka na p.o. prezesa należy uznać za nieistniejące. Oznacza to, że Telewizja Polska nadal kierowana będzie przez Piotra Farfała.
Członek sejmowej komisji kultury i środków przekazu, poseł Andrzej Halicki Platformy Obywatelskiej powiedział, że bez względu na decyzję KRS, mamy do czynienia z chaosem w TVP.

Polityk zaapelował także do prezydenta o podpisanie ustawy medialnej, która – według niego – jest jedynym sposobem na uporządkowanie sytuacji w mediach publicznych. Zdaniem Andrzeja Halickiego tylko prezydent swoim podpisem może zakończyć prezesurę Piotra Farfała.

Tymczasem według Prawa i Sprawiedliwości decyzja KRS jest na rękę Platformie. Mariusz Błaszczak, rzecznik klubu PiS zaznacza jednak, że ofiarą całego zamieszania w Telewizji Polskiej będzie wyłącznie ona sama. Jego zdaniem skrywany do tej pory sojusz PO i LPR stał się faktem. Błaszczak dodaje, że dla Platformy Obywatelskiej Piotr Farfał jest bardzo wygodny jako prezes TVP. – Przy okazji jest realizowany czarny scenariusz upadku mediów publicznych – mówi rzecznik klubu PiS.

Według klubu Lewicy decyzja KRS likwiduje dwuwładzę, z którą mieliśmy do czynienia w TVP. Wacław Martyniuk z SLD dodaje jednak, że decyzja KRS nie porządkuje totalnego bałaganu jaki panuje w strukturach spółki. Choć jak przyznaje Platforma osiągnęła swój cel – nie wpuściła PiS do TVP.

Na początku lipca minister skarbu zamknął Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy TVP, kończąc tym samym kadencję Rady Nadzorczej spółki. Pięciu członków rady nie uznało jednak decyzji ministra, bo – jak twierdzą – walne nie mogło zostać nagle zamknięte, skoro 30 czerwca ogłoszono w nim 30-dniową przerwę. W efekcie pięciu członków 9-osobowej Rady Nadzorczej przegłosowało zawieszenie p.o. prezesa Piotra Farfała i przywrócenie w obowiązkach dwóch zawieszonych członków zarządu: Sławomira Siwka, którego ogłoszono p.o. prezesa i Marcina Bochenka.

Źródło:
http://wiadomosci.polska.pl:80/polityka/article,,id,383516,from,rss.htm
« Powrót