2 maja 2019

Halicki: Mamy pełzający Polexit

„Mamy pełzający Polexit i rząd, który co innego mówi w kraju a co innego robi w UE i instytucjach, które stoją na straży praworządności. Wzywamy rząd do zmiany kwestionowanych przez Komisję Europejską przepisów dotyczących systemu dyscyplinarnego dla sędziów” – mówił na konferencji prasowej poseł Andrzej Halicki.

Komisja Europejska wszczęła w środę wobec Polski postępowanie o naruszenie prawa unijnego, wysyłając pismo z formalnym zawiadomieniem. Sprawa dotyczy „nowego systemu dyscyplinarnego dla sędziów”. Zdaniem KE „nowy system dyscyplinarny” podważa niezawisłość polskich sędziów, nie oferując koniecznych gwarancji, by chronić ich przed kontrolą polityczną, zgodnie z wymogami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Polski rząd na udzielenie odpowiedzi ma dwa miesiące.

Poseł Halicki ocenił, że to „kolejna zła informacja” dla naszego kraju. „Mamy procedurę, która znów związana jest z brakiem praworządności w Polsce. Procedurą, która stawia znak zapytania nad demokracją w Polsce, nad szanowaniem trójpodziału władzy, nad funkcjonowaniem systemu sprawiedliwości kraju, który jest państwem członkowskim UE” – powiedział Andrzej Halicki.

Wyraził pogląd, że w Polsce mamy „pełzający polexit”; zarzucił rządowi Mateusza Morawieckiego, że „co innego mówi w kraju, co innego w Unii Europejskiej”. Ostrzegał, że taka sytuacja „naraża polskich obywateli”. „Dzisiaj widzimy, że w przypadku brexitu polscy obywatele w Wielkiej Brytanii pozostawieni są samym sobie” – dodał poseł Halicki.

„Musimy powrócić na nasze miejsce (w UE), które mieliśmy przez 2015 rokiem jako kraj i wiarygodny i kraj, który dla innych był wzorem w regionie” – podkreślił Andrzej Halicki.  Zaapelował do Polaków, by poszli do urn wyborczych w czasie wyborów do Parlamentu Europejskiego 26 maja. wł/pap

« Powrót