4 maja 2012

Halicki: Stosunki polsko-litewskie powinny być dobre niezależnie od tego, jaka partia jest u steru władzy

„Stosunki polsko-litewskie powinny być dobre niezależnie od tego, jaka
partia jest u steru władzy” – uważa członek sejmowej komisji spraw
zagranicznych w Sejmie RP Andrzej Halicki, który 2 maja br. brał udział w
międzynarodowej konferencji pt. „Rola parlamentarzystów w umacnianiu
demokratycznych państw Europy Wschodniej: droga ku społeczeństwu
demokratycznemu”. Konferencja, organizowana z inicjatywy Forum
Parlamentarnego Wspólnot Demokratycznych, odbywa się w Sejmie RL.
„Jesteśmy sąsiadami, dlatego też nie ma znaczenia, jaka partia jest u steru władzy. Mieszkamy obok siebie, w tym samym regionie, mamy wspólne korzenie i historię. Stosunki między naszymi narodami powinny być tylko dobre” – powiedział Halicki, zapytany o własną ocenę słów szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego, zawartych w expose o założeniach polityki zagranicznej Polski na 2012 rok. Jak wiadomo, Sikorski, podczas swego niedawnego wystąpienia w Sejmie RP, zaznaczył, że polska strona liczy „na nowe otwarcie się z rządem, który wyłoni się po październikowych wyborach na Litwie”.
Zdaniem Andrzeja Halickiego, stosunki polsko-litewskie nie są aż tak złe, jak
mogłoby się wydawać. „Uważam, że te stosunki nie są bardzo złe. Trzeba jednak mieć na uwadze wielopoziomowość tych relacji. Musimy wspólnie dążyć do polepszenia wzajemnych kontaktów na najwyższym szczeblu” – powiedział w rozmowie z dziennikarzami agencji BNS. Halicki jest przekonany, że sytuację w zakresie pisowni nazwisk i nazw miejscowości czy oświaty, stanowiącą oś konfliktu polsko-litewskiego, nie tylko można, ale trzeba zmienić.
„Uważam, że najważniejszą rzeczą są standardy. Są one niezwykle istotne dla nas wszystkich, w tym dla przedstawicieli mniejszości narodowych. Powinniśmy być wyczuleni na głos tych ludzi, pomóc, by się czuli lepiej. Powinniśmy przysłuchiwać się
sobie nawzajem i kroczyć do przodu, nie zaś robić krok do tyłu” – zaznaczył Andrzej Halicki.
 źródło: kresy.pl
« Powrót