29 czerwca 2013

Konwencja Krajowa Platformy Obywatelskiej

W sobotę 29 czerwca odbyła się w Chorzowie Rada Krajowa i Konwencja Platformy Obywatelskiej.

Przyszłość Polski będzie zależała od tego, jaka będzie Platforma Obywatelska. PO jest w stanie wygrywać wielkie rzeczy, bo nie brakuje jej energii. Podstawowym przykazaniem dla nas powinno być to, co udało się wypracować Ślązakom: umiejętność połączenia tradycji i nowoczesności – mówił premier Donald Tusk.

Szefowi rządu wtórował wiceprzewodniczący Platformy Grzegorz Schetyna, podkreślając, że Polsce nie jest potrzebna wojna domowa, a Platformie  potrzebna jest współpraca. Musimy potrafić ze sobą rozmawiać, potrafić siebie słuchać i potrafić wspólnie wyciągać wnioski. Aby to wszystko, co robimy od lat miało sens, to naprawdę musimy być razem, tworzyć wspólnotę i naprawdę musimy wspólnie pokonywać problemy. Musimy potrafić ze sobą rozmawiać i potrafić siebie słuchać – podkreślał Schetyna.

Na podstawie decyzji Konwencji, Rada Krajowa PO (obradująca zaraz po) przyjęła regulamin i harmonogram wyborów. Wybrała też członków Krajowej Komisji Wyborczej PO. Potencjalni kandydaci na szefa PO mają teraz tydzień na oficjalne zgłoszenie swoich kandydatur (licząc od dnia podjęcia decyzji przez Konwencję i Radę Krajową). Bierne prawo wyborcze w wyborach Przewodniczącego Platformy przysługuje członkom Platformy, którzy wyrazili pisemną zgodę na kandydowanie oraz uzyskali poparcie co najmniej 10 członków Rady Krajowej PO.

Przewodniczącym Platformy Obywatelskiej RP zostanie ten kandydat, który uzyska bezwzględną większość głosów członków PO. Jeśli w pierwszej turze wyborów żaden z kandydatów nie uzyska bezwzględnej większości, zostanie przeprowadzona druga tura wyborów, w której wezmą udział dwaj kandydaci z największa liczbą głosów. Głosy
będzie można oddać drogą korespondencyjną bądź przez internet. Uwzględniając czas potrzebny za zebranie głosów (nadesłanie ich pocztą), pierwsza tura wyborów przewodniczącego PO może zakończyć się w sierpniu. W przypadku, gdyby potrzebna była druga tura wyborów, procedura głosowania mogłaby zakończyć się na przełomie września i października.

Chęć ponownego kandydowania na przewodniczącego PO zgłosił obecny lider partii, premier Donald Tusk. Pierwszym zgłoszonym kontrkandydatem chce być poseł PO Jarosław Gowin, który w trakcie sobotniej Konwencji potwierdził swój zamiar startu w wyborach. Z kolei pierwszy wiceprzewodniczący PO Grzegorz Schetyna ogłosił, że nie
wystartuje w wyborach. Rada Krajowa zadecydowała w sobotę w Chorzowie także o zmianie regulaminu wyborów w strukturach lokalnych Platformy Obywatelskiej – przyspieszeniu ich terminów. Wybory w kołach, a następnie w strukturach powiatowych i regionalnych rozpoczną się 1 września 2013 r., a zakończą już 27 października.

Cały proces wyborów władz na nową kadencję zwieńczy w listopadzie zjazd Konwencji Krajowej PO.

galeria kliknij tutaj

źródło: platforma.org, am

« Powrót