16 lipca 2012

Lotnisko Warszawa-Modlin otwarte!

16 lipca br. port Lotniczy Warszawa – Modlin rozpoczął regularną obsługę lotów pasażerskich. Koszt budowy obiektu to ok. 370 mln zł (w tym 166 mln zł ze środków z Unii Europejskiej). W uroczystości otwarcia brał udział poseł Andrzej Halicki oraz licznie przybyli goście.

Lotnisko Warszawa – Modlin ma obsługiwać przewozy międzynarodowe na liniach krótkiego i średniego zasięgu oraz przewozy krajowe pomiędzy portami regionalnymi. Operacje lotnicze będą odbywały się 24h na dobę. Lotnisko dysponujące drogą startową o długości 2500 m może przyjmować samoloty takie jak jak Airbus A320 lub Boeing 737, a także wszystkie mniejsze.

W ramach inwestycji zbudowano: terminal pasażerski do obsługi ok. 2 mln pasażerów rocznie, wieżę kontroli lotów, strażnicę Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej,  gazyn środków chemicznych do utrzymania dróg lotniska oraz miejsce sprawdzania osób i pojazdów wjeżdżających na teren lotniska. Powstały drogi dojazdowe i parkingi na 800 miejsc postojowych.

Wyremontowano i przystosowano na potrzeby biurowe dawne obiekty wojskowe. Pod koniec roku lotnisko zostanie wyposażone w system nawigacji ILS kategorii II, co umożliwi lądowanie samolotów w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Lotnisko w Modlinie to istotny węzeł komunikacyjny na mapie Polski. Pierwsze w kraju, stworzone z myślą o konkretnych klientach: niskokosztowych liniach lotniczych i czarterach. W kolejnych etapach rozwoju portu powstanie też możliwość obsługi lotniczych przewozów towarowych typu cargo. Nowy port pasażerski będzie wspierał Lotnisko Chopina.

« Powrót