5 czerwca 2014

Na początku było wolne słowo

Na początku było wolne słowo – podkreślał Prezydent RP Bronisław Komorowski podczas uroczystości odsłonięcia Memoriału Wolnego Słowa, wskazując na odwagę tych, którzy upowszechniali wolną, niezależną myśl. – To był ten dynamit, który rozsadził system – zaznaczył.
Na Skwerze Wolnego Słowa podczas odsłonięcia Memoriału obecni byli działacze dawnej opozycji, działacze podziemia wydawniczego.

Bronisławowi Komorowskiemu towarzyszyła Małżonka Anna. Obecni byli także Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski, minister Maciej Klimczak oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent zaprosił wszystkich uczestników uroczystości do wspólnego odsłonięcia Memoriału.

Memoriał Wolnego Słowa stanowi uhonorowanie dokonań tysięcy Polaków zaangażowanych w niezależny ruch wydawniczy w Polsce przed 1989 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski objął budowę Memoriału Wolnego Słowa Honorowym Patronatem. Znajduje się on na Skwerze Wolnego Słowa – przy ul. Mysiej w Warszawie, gdzie pod numerem 5 mieściła się siedziba Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, zwanego cenzurą.
Prezydent wspomniał, że wolność też miała swój początek i nie od razu były miliony; na początku były dziesiątki, setki, potem tysiące, a dopiero później wielkie miliony, które rozstrzygnęły o zwycięstwie w walce o wolność.

– Chciałbym, abyśmy wspólnym wysiłkiem dbali o to, żeby świat i  żebyśmy my sami pamiętali, że zaczęło się w Polsce, ale abyśmy też pamiętali o odwadze i zasługach tych, którzy na samym początku potrafili sięgnąć po wolne słowo, po wolną myśl i upowszechniać ją – mówił. – To był ten dynamit, który rozsadził system – zaznaczył.

– Nie będę krył wzruszenia – mówił Prezydent RP. – Sięgając do cytatów największych autorytetów, jak Jan Paweł II, który mówił: ale nam się przydarzyło –  chciałabym w obecności wielu przyjaciół z podziemia, wielu przyjaciół drukarzy, wydawców, kolporterów, powiedzieć:  ale nam się wydrukowało … – dodał.
Prezydent podziękował za to, że znalazła się grupa osób i instytucji, które chciały to właśnie utrwalić w Memoriale Wolnego Słowa.  Podkreślił także, że cieszy go obecność na uroczystości współczesnych dziennikarzy, którzy dziś używają wolnego słowa. Dziękował tym, którzy mądrze używają tej wolności słowa.

źródło: prezydent.pl

« Powrót