9 lutego 2015

Najdłuższa regionalna sieć światłowodowa w kraju powstała w Wielkopolsce

W Wielkopolsce zakończyła się budowa Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej (WSS). Jest to najdłuższa tego rodzaju sieć w Polsce, ma ona blisko 4,6 tys. km. Wart ponad 410 mln zł projekt obejmie zasięgiem 3,27 mln mieszkańców oraz 257 instytucji administracji publicznej. Jest to pierwszy w etap budowy sieci szerokopasmowych w województwie.

W Poznaniu zorganizowane zostało spotkanie podsumowujące dotychczasowe prace przy WSS. Wziął w nim udział minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki.

„Województwo wielkopolskie bardzo sprawnie realizuje ten projekt. Są województwa, które już skończyły prace budowlane, tj. pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, finiszuje Dolny Śląsk i Opolszczyzna. Obok mamy kilka projektów, gdzie na jesieni ub. roku nie była jeszcze wbita łopata, to Małopolska, Podkarpacie, mamy wielki projekt na Mazowszu – to są wyzwania, które są przed nami. Mogę zagwarantować, że plan wybudowania 45 tys. km sieci światłowodowej pod punkty dystrybucyjne, które staną się miejscem budowy sieci dostępowej do odbiorców, będzie zrealizowany do końca września” – powiedział.

Infrastruktura zapewni dostęp do szerokopasmowego internetu mieszkańcom terenów wiejskich oraz likwiduje wiele tzw. białych plam, czyli miejsc, gdzie komercyjnym dostawcą nie opłaca się budować podobnych sieci.

Czytaj więcej 

Źródło: mac.gov.pl

Fot:Marek Zakrzewski

« Powrót