19 lipca 2018

PiS zmienia zdanie ws. ochrony praw zwierząt.

„Czy prezes PiS Jarosław Kaczyński stracił serce dla zwierząt? Czy lider Prawa i Sprawiedliwości uległ lobby futrzarskiemu? Wzywamy Jarosława Kaczyńskiego, by określił swój stosunek do tej ustawy” – mówili na konferencji prasowej Andrzej Halicki i Paweł Suski.

Posłowie PiS jeszcze w listopadzie zeszłego roku złożyli w Sejmie projekt zmian w ustawie o ochronie zwierząt, który zakładał m.in. zakaz hodowli i chowu zwierząt na futra, zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach, obowiązek oznaczania zwierząt, zakaz trzymania psów na uwięzi w sposób stały oraz kary za znęcanie się nad zwierzętami. Niedługo potem podobny w treści projekt wnieśli do Sejmu posłowie Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział tymczasem w czwartek, że hodowla zwierząt futerkowych ma zostać utrzymana, przy jednoczesnym zaostrzeniu jednak kryteriów dla ferm.

Do deklaracji szefa MRiRW odnieśli się w czwartek: wiceszef Klubu Parlamentarnego PO Andrzej Halicki oraz przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt Paweł Suski. Pytali, czy szef PiS stracił serce dla zwierząt. „Co z empatią Jarosława Kaczyńskiego? Czy to minister rolnictwa decyduje o losach ustawy o ochronie zwierząt, a może ojciec Tadeusz z Torunia rządzi tymi sprawami?” – dopytywał Paweł Suski.

Andrzej Halicki zastanawiał się, czy lider Prawa i Sprawiedliwości „uległ lobby futrzarskiemu”. „Wzywamy Jarosława Kaczyńskiego, by określił swój stosunek do tej ustawy (o ochronie zwierząt). Apelujemy i wyciągamy pomocną dłoń: proszę o wsparcie naszego projektu, który leży u marszałka Kuchcińskiego już od listopada, a jednocześnie żądamy – i takie pismo złożymy formalnie w imieniu klubu PO – o przystąpienie do procedowania naszego projektu” – powiedział

Dodał, iż oczekuje, że żądanie Platformy poprze też Jarosław Kaczyński.

Polityk przekonywał przy tym, że stosunek do zwierząt świadczy o naszym społeczeństwie. „Chodzi o to, by nie dawać przyzwolenia na torturowanie zwierząt w cyrkach, na fermach, w sytuacjach, kiedy zamiast opieki nad pupilem mamy tortury. Nie tylko Kodeks karny powinien mieć tu zastosowanie, ale powinna być także jasna ustawa o ochronie praw zwierząt” – wskazywał Andrzej Halicki.

wł/pap

Źródło: klub.platforma.org

« Powrót