20 września 2011

Posiedzenie Komisji Współpracy Parlamentarnej UE – Rosja

Przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Andrzej Halicki wziął udział w Posiedzeniu Komisji Współpracy Parlamentarnej UE – Rosja, które odbyło się w dniach 19-20 września w Sejmie. Na posiedzeniu omawiane były m.in. kwestie polityki wizowej UE w stosunku do obwodu kaliningradzkiego, polityki sąsiedztwa, współpracy naukowo-badawczej, a także standardów wyborczych.

– Polska nie zmieni swojego geograficznego położenia między Niemcami a Rosją. Ale od 20 lat  zmienia jego sens. Bardzo chcemy, by Polska była promotorem parlamentarnej zgody na wschodzie i tłumaczem słowiańskiej duszy na Zachodzie. By wykorzystując swoje więzi i doświadczenia zarówno w relacjach ze wschodem jak i zachodem, Polska stała się ekspertem w dialogu między Rosją i UE. Dlatego taką wagę przywiązujemy do tego wydarzenia – mówił Andrzej Halicki.

W dwudniowych obradach komisji wzięli udział m.in.  wiceminister spraw zagranicznych Jerzy Pomianowski, ambasador Rosji przy UE Władimir Czyżnow oraz ambasador Rosji w Polsce Aleksander Aleksiejew. W obradach uczestniczyli także zaproszeni eksperci, m.in.:przedstawiciel Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Beata Martin-Rozumiłowicz, członek międzyrządowej polsko-rosyjskiej grupy ds. trudnych prof. Włodzimierz Marciniak i gubernator obwodu kaliningradzkiego Nikołaj Cukanow.

Komisja Współpracy Parlamentarnej UE-Rosja została utworzona w 1997 r. na mocy Porozumienia o Partnerstwie i Współpracy. W jej skład wchodzą przedstawiciele Parlamentu Europejskiego oraz rosyjskiej Dumy i Rady Federacji. Współprzewodniczącymi komisji są: po stronie Unii Europejskiej Knut Fleckenstein, a po stronie Zgromadzenia Narodowego Rosji – Andriej Klimow. Komisja jest odpowiedzialna za realizację założeń podpisanego porozumienia, a także służy jako forum wymiany poglądów i doświadczeń. Współpracuje ona z licznymi przedstawicielami życia politycznego i społecznego. Komisja obraduje na stałe w miejscu prac Parlamentu Europejskiego z wyłączeniem spotkań specjalnych – tym razem w Warszawie

 

« Powrót