2 września 2011

Potępmy profanację pomnika w Jedwabnem – Andrzej Halicki

Szef sejmowej komisji spraw zagraniczny Andrzej Halicki (PO) zaapelował do wszystkich formacji politycznych o stanowcze potępienie profanacji pomnika w Jedwabnem. Jak dodał, incydent jest nie tylko aktem wandalizmu, ale także polityczną prowokacją.
„Swastyka, symbol, który ma tak haniebny wizerunek zwłaszcza 1 września w Polsce, namalowany na ziemi polskiej, to czyn, który musi zostać potępiony. Potępiony głośno i publicznie przez wszystkie odpowiedzialne siły polityczne” – powiedział Halicki w piątek na konferencji prasowej w Sejmie.

Poseł apelował nie tylko o jedność polskiej klasy politycznej w tej sprawie, ale także o jedność polskiego społeczeństwa.

„Kiedy mają miejsce gdziekolwiek na świecie akty ataków na mniejszości etniczne, religijne, kiedy łamane są prawa człowieka, w polskim parlamencie zawsze do tej pory w sposób odpowiedzialny mówiliśmy głośno i jednomyślnie. Polska zawsze pomaga represjonowanym, Polska zawsze sprzeciwia się tego rodzaju aktom. Zawsze wtedy, kiedy łamane są prawa człowieka, prawa obywatelskie – mówimy kategorycznie nie i wołamy o poszanowanie tychże praw” – powiedział.

Poseł zwrócił uwagę, że dziś „akt szowinistyczny, o podtekście rasistowskim” miał miejsce w Polsce i dlatego trzeba temu powiedzieć stanowcze „nie”.

Źródło: PAP

« Powrót