5 listopada 2012

Prezydent Komorowski w Wyszkowie

5 listopada Prezydent Komorowski gościł w Wyszkowie, jednym z najstarszych miast na Mazowszu.

– Bardzo bym chciał, aby Święto Niepodległości łączyło Polaków, a nie dzieliło – powiedział Bronisław Komorowski w poniedziałek w Wyszkowie. Zaprosił do udziału w marszu 11 listopada, który z jego inicjatywy odbędzie się w niedzielę w Warszawie.

Prezydent przypomniał, że jego wizyta w Wyszkowie wiąże się z 510. rocznicą nadania praw miejskich. Bronisław Komorowski zaznaczył, że jest to jedno ze starszych miast na Mazowszu.

Prezydent w swoim wystąpieniu w hali sportowej w Wyszkowie mówił, że chciałby, by 11 listopada był świętem przeżywanym wspólnie. – Jeśli ktoś musi je przeżywać osobno, to trudno, ale wspólnym wysiłkiem powinniśmy zadbać, aby były mocno widoczne elementy łączące wszystkich Polaków, przy wszystkich zróżnicowaniach, w tym niezwykłym dniu 11 listopada – powiedział.

Prezydent wspominał o trudnej historii Wyszkowa. Wspomniał rok 1920, kiedy to – jak mówił – miały w tym mieście miejsce „wydarzenia o wymiarze symbolicznym dla polskiej walki o niepodległość”.

Według Bronisława Komorowskiego, mówiąc o Wyszkowie dobrze jest powiedzieć „o lokalnym wymiarze nowoczesnego patriotyzmu”. Jak przekonywał, polski wielki patriotyzm składa się z ogromnej ilości takich lokalnych patriotyzmów, które uczą nas kochać własną miejscowość, gminę, czy miasto.

Bronisław Komorowski przekazał podczas uroczystości burmistrzowi Wyszkowa Grzegorzowi Nowosielskiemu egzemplarz wydrukowanej przez siebie w drugim obiegu za czasów komuny noweli Stefana Żeromskiego „Na Probostwie w Wyszkowie”.

(PAP)

« Powrót