25 sierpnia 2011

Prezydia Komisji apelują o solidarność ze społeczeństwem Białorusi

19 sierpnia Prezydia sejmowych Komisji Spraw Zagranicznych oraz Łączności z Polakami za Granicą  wydały wspólne oświadczenie, w którym apelują o solidarność ze społeczeństwem Białorusi. Chcą, by rząd zawiesił wykonywanie umowy o przyspieszonym trybie rozpatrywania wniosków prokuratorskich oraz by TVP mocniej wspierała Telewizję Biełsat.

„Wszyscy, którzy spotykają się z szykanami ze strony reżimu białoruskiego zasługują na polskie wsparcie. Powinno ono dotyczyć tych osób, które na skutek swojej niezłomnej postawy, zostały pozbawione możliwości pracy, nauki i trafiły do więzień lub zostały ukarane wysokimi grzywnami” – czytamy w apelu prezydiów komisji przedstawionym na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie. Wzięli w niej udział szefowie obu komisji Andrzej Halicki (PO) oraz Marek Borowski (SdPl).

Prezydia komisji apelują też do szefa MSZ, by w ramach prowadzonej przez nasz kraj polityki pomocowej i rozwojowej uwzględnić konieczność rozszerzania i intensyfikacji projektów skierowanych na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi. Zapowiedziały, że takie stanowisko zostanie przedstawione na, organizowanym w ramach prezydencji, wrześniowym posiedzeniu Konferencji Przewodniczących Komisji Spraw Zagranicznych parlamentów krajów UE w Warszawie.

Szef Komisji Spraw Zagranicznych Andrzej Halicki zaapelował do zarządu Telewizji Polskiej, aby poprawiła jakość sygnału Biełsatu, a także odpowiednio zasilała finansowo ten kanał. Dodał też, że wsparcia wymaga również Radio Racja, a także realizowane przez uczelnie projekty, z których korzystają Białorusini.

Halicki poinformował ponadto, że przedstawiciele prezydiów obu komisji spotkają się z szefem MSZ Radosławem Sikorskim w sprawie koordynacji, a być może nawet formalizacji współpracy polskich organów sprawiedliwości, resortu dyplomacji oraz polskich służb w sprawie obrotu wniosków prawnych między Polską, a Białorusią.

« Powrót