15 marca 2011

Spotkanie z białoruskimi stypendystami

Andrzej Halicki, szef sejmowej komisji Spraw Zagranicznych spotkał się w Sejmie z grupą 30 białoruskich stypendystów Programu im. Konstantego Kalinowskiego skierowanego do studentów z tego kraju.

Bądźcie zdecydowani i bezkompromisowi w walce o demokrację w swoim kraju. Jeżeli sami nie wywalczycie sobie tego jak chcecie żyć to ktoś będzie decydował o tym za was – mówił stypendysto Andrzej Halicki.

Udział w spotkaniu ze stypendystami wzięli udział także senator Leon Kieres – przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych oraz poseł Adam Lipiński – przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na Rzecz Wspierania Demokracji w Krajach Byłego Bloku Komunistycznego.

Program Stypendialny Rządu RP im. Konstantego Kalinowskiego to państwowy program pomocowy dla białoruskiej młodzieży pod Patronatem Prezesa Rady Ministrów RP, został utworzony w marcu 2006 polski. Początkowo przeznaczony dla studentów relegowanych z białoruskich uczelni z przyczyn politycznych, z biegiem czasu objął także osoby, które nie mogą studiować na Białorusi ze względu na swoje poglądy polityczne i zaangażowanie w obronę demokracji i praw człowieka. Jest to największy w Europie program dla tego rodzaju. Jest koordynowany przez Studium Europy Wschodniej UW.

« Powrót