27 listopada 2009

„Teka komisarza ds. budżetu jest tym, o co Polska walczyła”

Teka poniżej naszych aspiracji – tak eurodeputowany Ryszard Czarnecki komentuje wybór Janusza Lewandowskiego na unijnego komisarza do spraw budżetu. Odmiennego zdania jest rzecznik klubu PO Andrzej Halicki.

Do ostatniej chwili nie było wiadomo, jaka będzie ostateczna decyzja szefa Komisji. Istniała bowiem możliwość, że Jose Barroso przydzieli mu przemysł zamiast budżetu.

Europoseł PiS uważa, że ze strony Polski jest to kapitulacja, bo – jak argumentuje – teka komisarza ds. budżetu jest jedną z najsłabszych w Komisji Europejskiej. „Jesteśmy szóstym co do wielkości krajem Unii Europejskiej, a dostajemy tekę, którą miała do tej pory mała Litwa”.

Rzecznik klubu PO Andrzej Halicki mówi, że teka komisarza ds. budżetu jest tym, o co Polska walczyła. Uważa on, że Janusz Lewandowski jest najlepszym kandydatem do objęcia tej funkcji.

Równie pozytywnie wybór Lewandowskiego ocenia eurodeputowany SLD Bogusław Liberadzki. Uważa on, że jest to ważna teka złożona w dobre ręce.

Wybór Janusza Lewandowskiego na stanowisko komisarza do spraw budżetu jest o tyle uzasadniony, że ma on doświadczenie w tej dziedzinie. W poprzedniej kadencji Parlamentu Europejskiego stał na czele komisji budżetowej. W imieniu europosłów negocjował wtedy zapisy budżetu na lata 2007-2013 i domagał się zwiększenia wydatków. Teraz będzie odpowiadał za przygotowanie nowej perspektywy budżetowej do 2020 roku.

źródło: polskieradio.pl

« Powrót