25 czerwca 2009

– To jest kwestia nie tylko wkładu Polski w budowę Europy, ale także sprawa naszego wizerunku

Partnerstwo Wschodnie, przygotowania do polskiej prezydencji w Unii Europejskiej oraz współpraca z polskimi europarlamentarzystami – to główne priorytety sejmowej komisji spraw zagranicznych, które na konferencji prasowej przedstawił jej nowy przewodniczący Andrzej Halicki (PO).

Halicki zastąpił Krzysztofa Liska, który w czerwcowych wyborach uzyskał mandat posła Parlamentu Europejskiego.

Poseł Platformy podkreślił, że w ramach Partnerstwa Wschodniego komisja będzie chciała zintensyfikować kontakty z politykami z krajów w ramach Partnerstwa Wschodniego, czyli z Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy i Białorusi.

Poinformował, że komisja spraw zagranicznych zwróci się do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego o powołanie stałej podkomisji zajmującej się Partnerstwem Wschodnim.

Inny poseł PO z Komisji Spraw Zagranicznych Robert Tyszkiewicz poinformował, że pierwszym zadaniem podkomisji będzie łączenie różnych inicjatyw politycznych, społecznych, naukowych, samorządowych tak, by w zapisach dotyczących konkretnych projektów realizowanych w ramach Partnerstwa polska obecność była wyraźnie zaznaczona.

„Wydaje się, że ważnym elementem wymagającym stałego monitorowania jest sytuacja wewnętrzna w krajach objętych Partnerstwem, w tym dotycząca demokracji, przestrzegania praw człowieka” – powiedział. W ramach tego – jak dodał – podkomisja chciałaby współpracować z przedstawicielami parlamentów tych krajów oraz opozycji demokratycznej.

Dzięki takim działaniom – dodał Tyszkiewicz – podkomisja miałaby na bieżąco obraz sytuacji w tych krajach i byłaby w stanie ocenić, czy Partnerstwo Wschodnie zdaje egzamin.

Jako drugi priorytet komisji Halicki wymienił przygotowania Polski do prezydencji w UE, która przypada na drugą połowę 2011 roku. „To jest kwestia nie tylko wkładu Polski w budowę Europy, ale także sprawa naszego wizerunku” – zaznaczył.

Według Halickiego, Polska może być dobrym miejscem nie tylko do inwestowania, ale także do wypoczynku, co należy promować w UE. „Polska prezydencja w UE to wyzwania nie tylko polityczne i gospodarcze, ale to także kwestia budowania wizerunku kraju, regionu” – podkreślił polityk.

Dotychczasowy szef komisji Krzysztof Lisek, jak podkreślił, wierzy, że z pomocą członków komisji Andrzej Halicki będzie prowadził jej prace tak, by polski parlament w polityce zagranicznej był obecny i aktywny.

Dodał, że polityka wschodnia dla polskich parlamentarzystów w PE będzie również sprawą kluczową. Poinformował, że spośród eurodeputowanych PO i PSL do komisji spraw zagranicznych wydelegowani zostali: Jacek Saryusz-Wolski, Andrzej Grzyb oraz on.

wł, pap

« Powrót