28 kwietnia 2014

Z Mołdawii do UE bez wiz

Od dziś obywatele Mołdawii, którzy mają paszporty biometryczne, będą mogli podróżować do UE bez wiz. Mołdawia jest pierwszym krajem z unijnego programu Partnerstwa Wschodniego, który spełnił wymogi wprowadzenia ruchu bezwizowego ze strefą Schengen.

„Tak jak proponowała Komisja Europejska, od poniedziałku wejdzie w życie decyzja, by umieścić Mołdawię na liście krajów, których obywatele są zwolnieni z obowiązku wizowego. To oznacza, że wymogi wizowe dla obywateli Mołdawii, którzy posiadają paszporty biometryczne i chcą przyjechać do któregoś z krajów strefy Schengen na krótki okres, zostają zniesione” – poinformowała KE w niedzielnym komunikacie.

Unijna komisarz spraw wewnętrznych Cecilia Malmstroem przypomniała, że rozmowy z rządem w Kiszyniowie w sprawie zniesienia obowiązku wizowego rozpoczęły się w czerwcu 2010 roku. „Prawie cztery lata później podróżowanie do strefy Schengen bez wizy stało się rzeczywistością dla obywateli Mołdawii. Decyzja ułatwi bezpośrednie kontakty międzyludzkie i wzmocni społeczne i kulturowe więzi pomiędzy Unią Europejską a Mołdawią” – podkreśliła Malmstroem.

Zgodnie z unijnym rozporządzeniem Mołdawianie, posiadający paszporty biometryczne, będą mogli podróżować bez wiz do krajów strefy Schengen i pozostać na ich terytorium przez okres do 90 dni w ciągu pół roku.

Komisja Europejska zaproponowała zniesienie wiz dla Mołdawian pod koniec listopada 2013 roku, tuż przed parafowaniem przez ten kraj umowy stowarzyszeniowej z UE na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. 27 lutego br. wniosek KE poparł Parlament Europejski.

Ukraina i Gruzja, które również wdrażają plany działań w sprawie liberalizacji wizowej, nie spełniły jeszcze wszystkich kryteriów pozwalających na zniesienie wiz.

(PG)
Źródło: PAP

czytaj więcej: kiszyniow.msz.gov.pl

« Powrót