25 czerwca 2012

Żądamy uwolnienia Poczobuta!

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy apeluje o uwolnienie aresztowanego na Białorusi redaktora Andrzeja Poczobuta. Apel podpisali posłowie z kilkudziesięciu państw różnych opcji politycznych.

Przewodniczący polskiej delegacji i inicjator przygotowania deklaracji poseł Andrzej Halicki sądzi, że wspólne stanowisko posłów wielu narodowości różnych opcji politycznych powinno pomóc w uwolnieniu dziennikarza. Deklaracja przekazana zostanie ambasadorowi Białorusi w Warszawie. Andrzej Poczobut, został zatrzymany w 21 czerwca we własnym domu i przewieziony do aresztu w Grodnie. Zarzucono mu znieważenie prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki. Wiceminister spraw zagranicznych Jerzy Pomianowski wezwał ambasadora Białorusi w Polsce i wręczył mu notę protestacyjną w związku z aresztowaniem dziennikarza.

W przyjętej deklaracji posłowie stanowczo zażądali od białoruskich władz natychmiastowego uwolnienia Andrzeja Poczobuta, korespondenta Gazety Wyborczej i prezesa Rady Naczelnej nie uznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi. Sygnatariusze deklaracji przypominają, że dziennikarz został aresztowany za ujawnienie mediom faktów niewygodnych władzy. Dokument stwierdza, iż mieszkańcy wolnej Europy mają świadomość jak wielką wartość stanowi wolność prasy, dlatego wspierać będą obywateli Białorusi, by mogli korzystać z takich samych praw i dobrodziejstw wolności mediów.

źródło: kresy.pl

« Powrót